Mi a sztúpa?

A sztupa az egész buddhista világ legjellegzetesebb és legszimbolikusabb szakrális építménye.

Ősi indiai, a buddhizmus megjelenésénél korábbi előképe jelentős uralkodók csontjait, hamvait rejtette. Kr. e. 480 körül a történeti Buddha, Sákjamuni relikviáit is ilyen földtumuluszokban helyezték el, amelyeket Észak-India nyolc településén építettek. Buddha követői nagy tisztelettel övezték ezeket az építményeket. A Kr. e. 3. században a buddhizmus nagy védelmezője, a Maurja dinasztia uralkodója, Asóka azokon a helyeken, ahol Buddha járt és tevékenykedett, észak-Indiában, Nepálban, és szubkontinens más részein összesen 84 000 sztúpát építtetett.

A világ leghíresebb sztúpája a nagy Boudhanath Sztúpa Kathmanduban, ez látható a képen is.


  


A sztúpa tibeti nyelven Csörten

A tibetiek a sztúpát csörtennek (MCHOD-RTEN) nevezik, a szó jelentése: áldozatok, fogadalmi ajándékok gyűjtőhelye, tartója, amely egyesíti magában a templom felépítésének jellegzetességeit. Mint ilyen, a nagy szentek és lámák relikviái, hamvai, testrészei, és személyes használati tárgyai mellett fogadalmi ajándékokat is magában hordoz.

Buddha képeit, szobrait, nemesfémből készült tárgyakat, ékszereket, agyagból készült fogadalmi táblácskákat (TSHA-TSHA), kis fehér varázsgolyócskákat (PHELDUNG RILBU) – amelyek csodatévő szentek elégetésénél keletkeznek. Ezen felül rengeteg mantratekercset is tehetnek bele, valamint szent helyekről származó földet és vizet. Az első 8 sztupába Buddha testi ereklyéi kerültek.

Mindegyik különleges hely, már az is karmikus érdem, ha láthatunk egyet

A sztúpák hagyományosan olyan műemlékek, amelyek szent ereklyéknek adnak otthont, valamint a meditáció és az imádat helyszínei. 

A buddhista gyakorlatban a sztúpa kialakítása különböző elemeket foglal magában, amelyek az univerzumot és Buddha tanításait szimbolizálják. A sztúpa alapja a földet, a kupola a vizet, a kúpos torony a tüzet, a felső lótusz napernyő a levegőt, a legfelső pont vagy ékszer pedig a teret jelképezi, ami az elemek és az univerzum összekapcsolódását tükrözi. 

Mi van a sztúpa belsejében? - Életfa

A legtöbb sztupa belsejében egy festett életfa van, amit a felszentelése előtt tesznek bele. Az életfácska valószínűleg a sámánista világfa maradványának tekinthető, és egy dháranikkal (varázsmondásokkal) teleírt vörösre festett boróka vagy szantálfa ág, illetve faragott fa oszlop a nagyobb építményekben. Elengedhetetlen a titkos, szent szövegek, vagy legalább egy szent szótag elhelyezése a csörten belsejében. Nem lehet kívülről látni és nem azonos a jól ismert életfa ábrázolásokkal sem.

Sztúpa Magyarországon

Mindenki által látogatható helyen van a Becskei sztúpa, a Tari sztúpa és a Zalaszántó Béke sztúpa, de van még Uszói sztúpa, Mánfai sztúpa, Biri Gyógyító Buddha sztúpa, és Budapesten a IX. kerületben is találunk egyet.

Mit jelent a sztúpa?

Ezoterikus szempontból a sztupa Buddha szellemi lényének (THUKTEN), illetve késobb a vele azonosítőtt Tanításnak, a Dharmának jelképe és tartója. A sztupa fokozatosan – ugyanúgy, mint a mandala – egyfajta útmutatója lett a fokozatos megvilágosodás ösvényének, amelynek célja, hogy a hívő megszabaduljon az újjászületések körforgásából, és a transzcendens abszolúthoz, a nirvánába térjen.

A sztúpa világkép,  térbeli mandala

A sztúpa egyúttal a világegyetem plasztikus ábrázolása, hiszen a csörten részei azokat az elemeket ábrázolják, amelyekből a buddhista elképzelés szerint az univerzum összeáll.  Ha jobban megnézzük felülről, akkor minden sztúps egy mandala is egyben, a mandala térbeli kivetülése.

Mit tegyünk, ha elmegyünk egy sztúpához?

Egy sztúpa mindig különleges erőhelyre épül. Járjuk körbe minél többször, mindig az óramutató járásával megegyező írányben és mondjunk el minden körben 108 mantrát, pl.  az Tegyünk felajánlásokat, de ne legyenek elvárásaink. Ha viszünk, akkor gyújthatunk füstölőt is a sztúpa előtt álló tartóban.  Ezzel sok érdemet halmozhatunk fel és megszabadulunk számos negatívitástól. 

Sztúpa szobor jelentősége és részei

A sztúpa szobrok személyes vagy otthoni oltárkon használt miniatűr változatok, gazdag kulturális és spirituális jelentőséggel bírnak. Ezek az ősi buddhista hagyományokból származó kis szobrok nem csupán dekoratívak, hanem Buddha elméjének és a megvilágosodáshoz vezető útnak a szimbolikus ábrázolásai.

A kis sztúpa-szobrok ezt a szent ábrázolást egy személyesebb térbe helyezik, lehetővé téve a meditálók számára, hogy Buddha tanításairól a mindennapi környezetükben elmélkedjenek.



Ezeket a szobrokat gyakran helyezik el meditációs helyeken vagy olyan területeken, ahol az ember békét és elmélkedést keres, és nemcsak a személyes elmélkedés fókuszpontjaként szolgálnak, hanem Buddha megvilágosodáshoz vezető útjára és a személyes és szellemi fejlődés végső lehetőségére is emlékeztetnek.