Hangtálak

A hangtál története

A hangtál története

A tibeti hangtál hangjai nem csupán zenei élvezetet nyújtanak, hanem mély relaxációt és belső béke állapotát is elősegítik. De mikor és kik kezdték el használni?

A hangtál meditációs hanszer

A hangtál, mint hangszer, vagy mint meditációs eszköz a harangokhoz és a gonghoz áll közel. Végül is tekinthetünk rá úgy, mint egy stabilan nyugvó, felfelé néző harangra. Sokan azt tartották, hogy a hangtál a szerzetesek kolduló táljából alakult ki, ám ez nem így van, használtak fémtálakat alamizsnagyűjtésre, ám ezeknek semmi közük a hangtálakhoz.

Az hangtál története gazdag és mélyen gyökerezik a spirituális és kulturális hagyományokban.

Az ősi hangszert több évezredes múltra tekint vissza, és számos kultúrában fontos szerepet tölt be a meditáció, a gyógyítás és a spirituális gyakorlatok során.

Ez a rejtélyes és szépséges hangszerek mély és érzékeny utazásra hívják a hallgatókat, miközben kapcsolatot teremtenek a múlt és a jelen között. Fedezd fel Te is ezen ősi hangszerek varázslatát és mély spirituális üzenetét!

A hangtál használata a történelmi időkben

Ázsiában az ősi vallásokig nyúlik vissza, a sámánizmusban, illetve a tibeti bon vallásban is használtak hasonló mágikus eszközöket, hogy hosszas rezgésükkel meghívják a földöntúli energiákat. Innen vette át (sok minden mással együtt) a buddhizmus is a használatát. Meditációt segítő, illetve gyógyító szertartásokhoz, rituálékhoz használják.

Hangtál terápia a régmúltban és most

A hangok rezgése kapcsolódik testünk energetikai központjaihoz, csakráihoz, így a hangtálakkal sok esetben csakratisztító, harmonizáló terápiákat végeznek. A csoportos hangterápiát hangfürdőnek is nevezik. ma már egyre több helyen találkozhatunk vele, a wellness szolgáltatók és természetgyógyások is felfedezték ennek az ősi eszköznek a jótékony hatását. Ha valaki magának szeretné végezni, érdemes az alapgyakorlattal kezdeni.

Hangtálakat, zengő óriás üstöket a japán buddhista szentélyekben is használnak

Meditáció előtt és után, illetve temetési szertartásokon hallhatjuk legtöbbször az óriási gongok, harangok, hangtálak hangját. A hangtálas meditációk elsősorban Japánban, Kínában, Tibetben és Nepálban népszerűek. 

 A hangtálak történelmi használatáról nem maradt fent sok írott említés, inkább csak képi ábrázolásokon láthatjuk a használatát.

A legrégebbi hangtál ábrázolás a 8. századból való. Európába a Selyemúton a 15. században jutott el az első hangtál. Néhányan úgy tartják, hogy minél régibb, annál jobb, annál drágább.

Antik, vagy modernebb?

Az antik hangtálak csillagászati áron cserélnek gazdát a gyűjtők között, ám semmi nem indokolja, hogy ne napjainkban készült (így tehát jóval olcsóbb) tállal gyakoroljunk, vagy kezeljünk. A hagyományos antik tálakon nem volt díszítés, ilyenek a mai sima tálak is, de később már kerültek rá maratott, vésett mantrák, buddhista szimbólumok, bódhiszattvák, vagy a 8 tibeti szerencsejel.

Azt mindenképp érdemes tudni, hogy a vésett (különleges, mantrás) hangtál a megmunkálással picit veszít a súlyából, így más a hangja, mint egy sima tálnak. A különleges hangtálak jóval drágábbak, de egyediségük miatt nagyon sokan keresik ezeket is.

Ma már a hangtálak kétféle módon készülnek:

hagyományosan kézzel kalapálva, vagy gépi csiszolással, öntés utáni esztergálással. Mondanom se kell, hogy a kézi tálak a drágábbak, ám a géppel készült hangtálak között is vannak kiválóan zengő értékes darabok. Ami újdonság, hogy hangtálakat készítenek már kristályüvegből, sőt alumíniumból is. Ez utóbbinak a körkörös dörzsöléses megszólaltatással szebb a hangja, mint sok más, hagyományos bronz hangtálnak.

A hangterápia szinte ősidők óta velünk van

A hang az egyik legerősebb eszköz, amellyel boldogabbá, egészségesebbé és békésebbé teheti az életét. A hangtálak harmonizáló hatásúak a testre, az elmére és a lélekre, valamint a hangulatra. Ősidők óta használják Ázsiában ezeket a hangszereket, hogy megtisztuljanak a negatív energiáktól és helyreállítsák az egyensúlyt.

Ma is az egyik legnépszerűbb alternatíva

Ma is sokféleképpen használják őket, például gyógyításra, a belső béke és egyensúly elősegítésére, valamint a harmonikus és fenntartható környezet kialakításának elősegítésére. A hangtálakról megállapították, hogy a legmélyebb nyugtató hatással vannak az idegrendszerre, és segíthetnek csökkenteni a szorongást és a stresszt.

A lélekbe vagy éteri testbe jutó tiszta, zengő hang jótékony erejű.

A hangtál használata egy módja annak, hogy tudatában legyünk a központunknak, és visszahozzuk azt az egyensúlyba. A hang nem csupán rezgéskeltés, hanem a felgyülemlett energia felszabadítása, és ez a megkönnyebbülés eszközeként használható.

A tál hangmagassága szintén hatással van az egyénre, és meditáció során jól is használható. Az egyén  belsőrezgése és az univerzum rezgése között képez átjárót. Ez nagyon hasznos lehet a stresszes mindennapoktól szenvedők számára, valamint azoknak, akik kapcsolati nehézségeikből szeretnének kiutat találni.

Hangtál vásárlás

Csak olyan helyről válasszon, ahol elegendő a választék, mert minden tálnak egyénisége van, szívből kell szólnia. Az is fontos, hogy minőségi, eredeti helyekről beszerzett tál legyen. ( A legtöbb tál Nepálban készül, még azok is, amelyeket hagyományosan tibeti hangtálnak hívunk.) És végül a legfontosabb: szeresse a hangtálját, mert egy életre szóló kapcsolat lesz.

Nézze meg hangtálainkat!