Az álomfogók pár évtizede váltak széles körben népszerűvé, és egyre többen szeretik a lakásban, a gyerekszobában felakasztani. Ismerkedjünk meg az eredeti történetével és jelentésével. 

Mi is az álomfogó és miből készült eredetileg?

Fából készült karikából, (általában fűzfából) készült, esetleg bőrrel borítva és amelybe növényi szálakból hálót szőttek. Jellemzően tollak, szíjak és gyöngyök is lógnak a karikáról.  

Az eredeti indián álomfogó (deamcatcher)  viszonylag kisméretű, és csak természetes anyagból kézzel készül.  A modern álomfogók, álomcsapdák különféle formákban, színekben és méretekben kaphatók, vannak kisebbek, ám lehetnek akár egész ablak méretúek is. Sokszor dekorációként használják és kevesen tudják azt, hogy eredetileg honnan származik és mit is jelentenek az egyes részei. Ismerkedjünk meg vele:


AZ ÁLOMFOGÓ JELENTÉSE 


Az álomfogók jelentése és az készítésüket, felakasztási módjukat, anyagaikat övező legendák az amaerikai indián kultúrákból származnak. Az álomfogó egy védő talizmán, amely arra szolgál, hogy megvédje az embereket a rémálmoktól.

Ezt az álomvarázslatot általában kisgyermekeknél használták, és bölcsők vagy kiságyuk fölé akasztották.  

Hogyan működik, mire jó az álomfogó?  

Az indiánok úgy vélik, hogy a jó és a rossz álmok közöttünk kavarogva betöltik a levegőt éjszaka. Az álomfogó úgy működik, mint egy pókháló: csapdába ejti a rossz álmokat vagy látomásokat, miközben átengedi a jókat.

A hálóba ragadt rossz álmok megsemmisülnek, amikor a reggeli napfény rásüt az álomfogóra, míg a jó álmok éjszaka átszűrődnek a tollakon, és finoman elérik a lent alvó embert.  

Az álomfogók bajt elhárító mágiának is tekinthetők, amelyek védelmet nyújtanak mindenféle gonosz befolyás ellen: nem csak a rossz álmok és rémálmok ellen.

Egyes indián törzsek, például a lakoták, úgy vélik, hogy az álomfogók kissé eltérően működnek, mivel a legenda szerint a jó álmok vagy ötletek csapdába esnek a hálóban, míg a rosszak áthaladnak a közepén lévő lyukon és örökre eltűnnek a semmiben. 


AZ ÁLOMFOGÓ FORMÁJA, SZIMBOLIKÁJA 


E mágikus tárgy minden részlete jelentéssel bír.  

A kör alakú kerete jelképezi a Földanyát és mindent, ami az életet fenntartja, . Kör alakja az élet folyamatos áramlását is jelképezi, mivel nincs kezdete vagy vége. Amellett, hogy az élet körforgását ábrázolja, azt is szimbolizálja, hogy a Nap és a Hold minden nap felkelve és lenyugodva folyamatos körben halad az égen. Ősi nőiség-szimbólum, mely körbevesz, megvéd. 

Az álomfogó hálója bonyolultan szövött, csomózott a keret belsejében, hogy utánozza a pókhálót. A háló közepén lévő kör a szíve, amelyen keresztül a jó álmok és víziók átszűrődnek.   

Az álomfogó központi gyöngye is fontos jelentéssel bír. Egyesek úgy vélik, hogy a gyöngy magát a pókot szimbolizálja, míg mások szerint a gyöngy lyukán a rossz álmok kiesnek, de a jók nem.


Az álomfogó szövött hálóján a pontok száma is jelentős, és különböző titkos jelentéseket hordoz.

  • 13 pontos álomfogó a hold 13 fázisát jelképezi,
  • 8 pont a pókos nőt szimbolizálja az indián legendákban ,
  • 7 pont a hét alapító törzs eljövetelére utal,
  • 6 pont a sas totemet jelképezi
  • 5 pont pedig a hajnalcsillagot. 


Egyes álomfogóknál egyenlő szárú kereszt van háló közepén , amely a a négy égtájat szimbolizálja. Ezeket gyógyító-álomfogóknak nevezik, amelyek védelmet nyújtanak a betegeknek, és az univerzum őserejéből merítve gyógyenergiákat hoznak.


AZ ÁLOMFOGÓK TÖRTÉNETE 


AZ OJIBWE TÖRZS LEGENDÁJA

Az álomfogók az indián kultúrákból származtak, pontosabban az Ojibwe törzsből. Az álomfogó legendája szerint egy Asibikaashi nevű Pókasszony gondoskodott az összes emberről és gyerekről, de ahogy a törzs egyre nagyobb lett egyre nehezebbé vált mindenkit megvédenie.   

Mivel éjszaka nem tudott minden egyes gyermekhez odamenni, és megvédeni őket a gonosz erőktől, segítséget kapott a törzs ősanyáitól.

Az Ojibwe anyák és nagymamák álomfogókat készítettek úgy, hogy fűzfa karikára hálót szőttek, és minden gyermek ágya fölé akasztották, hogy csapdába ejtsék a rossz álmokat.  

Hagyományosan csak egy drágakő gyöngyöt használtak az álomfogó készítésekor, mivel ő a Pókanya aki az élet hálójában ül.   


A LAKOTA TINDIÁNOK SZERINT 

Nekik más legendájuk  van az álomfogók eredetéről, de úgy gondolják, hogy a bűbájokat az Ojibwe törzstől sokféleképpen továbbadták. A Lakota Legendában egy spirituális vezetőnek, törzsi varázslónak látomása volt  Iktomiról, a tanító szellemről, aki pók alakját öltötte .   

Iktomi egy fűzfa ágából karikát készítettfés hálót kezdett szőni rajta, miközben beszélt. Beszélt az élet körforgásáról, és elmondta, hogy az élet során jó és rossz erők is hatnak az emberre.

Ha a jókra hallgatsz, jó irányba terelnek, de a rossz erők ártanak.   

Miután befejezte a háló fonását,  Iktomi  megmutatta, hogy ez egy tökéletes kör, közepén egy lyukkal. A háló a világ maga. jó gondolatok bennmaradnak a világ hálójában, míg a rosszak kiesnek belőle.

A törzsi varázsló visszahozta ezt a tudást népének, akik álomfogókat kezdtek használni álmaik szűrésére, megragadták az összes jót, és elengedték a rossz dolgokat.  




NAPJAINKBAN

Az  álomfogókat egyes indián őslakos közösségek az egység szimbólumaként használták az 1960-as és 70-es évek pánindiai mozgalmában. Az álomfogók ezután „bennszülött kézműves tárgyak” néven váltak ismertté, és népszerű ajándéktárgyakká válnak.  A legtöbben így, divatcikként, lakberendezési díszként ismerték meg és sokan álomcsapda néven ismerik.

Világszerte különféle típusú álomfogókat gyártanak, különféle anyagokból, különböző stílusban, színekben és formákban. Sőt, az álomfogót ábrázoló képek, medálok és egyéb ékszerek is divatossá váltak, mivel örömet, nőiességet, anyaságot, védelmet: pozitív energiákat képviselnek..    

Azonban ezek az álomfogók azonban nagyon távol állnak a hagyományos álomfogóktól, mivel gyakran meglehetősen nagyok, színesek,  gyakran műanyagból és más mesterséges anyagokból készülnek. A hagyományos indián álomfogók általában meglehetősen kicsik, és fából, kőgyöngyből, bőrből, zsinórból és valódi vadmadár tollakból készülnek. 

Nálunk is sokféle álomfogó kapható, mely szemnek, szívnek kedves. Most, hogy megismerkedtél az eredeti legendával, nézz körül és találd meg azt, amely a te hálószobádba való.