Történetek, tanmesék

Az őszinte tükör

Élt egyszer Tibetben egy híres tanító, akihez messzi földről jártak az emberek, hogy hallgathassák, kikérhessék tanácsait, gyógyítását, vagy áldását. Hatalmas sokaság várta őt nap, mint nap, és a kolostorában is szeretetnek és köztiszteletnek örvendett.

Amikor beszélt, mindenki hallgatott, csak úgy itták a szavait. Kivéve egy valakit. Egy ember ott ült mindig oldalt, figyelt és kritikus beszólásaival gyakran keltett megbotránkoztatást a hallgatóságban. Nyilvános vitákon sokszor vett részt a mesterrel, sokszor gúnyolta, kötekedett, kételkedett, kiforgatta minden kijelentését. Figyelte a mester minden lépését, kritizálta, sokszor felhánytorgatta emberi hibáit, gyengeségeit.

 Az ájtatos tanítványok haraggal tekintettek rá, mint a hely rossz szellemére, akit a démonok küldtek. Amikor azonban panaszkodtak a mesternek, elmesélték miket tett, vagy mondott róla, az csak mosolygott.

 Egy nap aztán jött a hír, hogy ez a „démoni” ember meghalt. A többiek megkönnyebbült arccal vették tudomásul, de megszokásból tisztességgel készültek a temetésére. Mindenki megdöbbent, hogy a temetésen csak egyetlen ember sírt szívből, és ez maga a mester volt. A ceremónia után az egyik tanítvány megkérdezte: vajon a halott túlvilági nehézségei miatti aggodalmában sírt?

Nem, dehogy – felelt a mester. Magam miatt sírtam, hisz vele elvesztettem az egyetlen őszinte tükrömet a világban. Most, hogy nincs közöttünk, lehet, hogy én sem tudok tovább fejlődni…