Csikung golyók használata és előnyei
A csikung golyó, vagy más néven taicsi golyó egy ősrégi meditációs és kézügyességet fejlesztő eszköz. Ismerkedj meg a használatával és a tahádával a testre és lélekre.
A Csikung golyók (Baoding golyók) használata és előnyei
A golyókat több ezer évvel ezelőtt, a Ming-dinasztia idején készítették először vasból, és felhasználásuk a Hagyományos Kínai Orvoslás elvei mellett fejlődött ki.
A gazdag kultúrtörténetnek köszönhetően története jóval a Kínai Nagy Fal előttre nyúlik vissza, ezért megdöbbentő, hogy a golyók még ma is népszerűek. Használják a kéz fizikoterápiájában, a stresszoldásban és a relaxációban.
Egyszerűnek tűnő gyakorlat – mindkét golyót egyetlen kézben kell tartani, és óvatosan forgatni.
A kéz finom izmai és inak életre kelnek, hogy óvatosan megragadják és mozgassák a golyókat egymás fölött, amelyek mindvégig érintkeznek. Ahogy a kéz erősödik, és a felhasználó egyre ügyesebbé válik, a golyókat egymás érintése nélkül lehet már forgatni, és különféle, egyre nagyobb kihívást jelentő gyakorlatok is végezhetők.
A csikung golyók hatása az egészségre
Amíg a kéz izmai dolgoznak, az agy aktívan működik, erősíti az elme-test kapcsolatot, és összpontosítja a tudatot. A golyók használata önmagában is egyfajta meditációs gyakorlattá válhat.
A Csikung golyókról úgy tartják, hogy stimulálják a tenyér akupresszúrás pontjait, és helyreállítják a Chi áramlását. Bár a gyakorlás a kézre korlátozódik, a fürge guruló és forgó mozdulatok egyensúlyba hozzák az életenergia áramlását a messzire nyúló meridiánvonalak mentén, ami az egész test számára előnyös.
Hogyan kell használni a csikung golyókat?
Mielőtt elkezdenéd a Baoding gyakorlatot, fontos, hogy válassz egy párat, amely megfelel a képzettségi szintednek és a kezed méretének. A golyók méretei milliméterben vannak megadva: próbáld ki a 35-40 mm-t, ha kicsi kezed van vagy kezdő vagy, és egy 40-50 mm-es párral gyakorolj, ha nagyobb a kezed.
Kezdés: egyensúlyba kell hozni az egyik labdát a gyűrűsujj és a kisujj között, miközben a másikat a maradék ujjaid és hüvelykujj tartja.
A legegyszerűbb mozdulat, amelyet először elsajátíthatunk, a golyók forgatása – nyomd meg egyszerre mindkét golyót.Az egyik felfelé és tovább mozog, a másikat pedig a hüvelykujj legörgeti a tenyér mentén. Szánj egy kis időt arra, hogy megismerd a golyók súlyát és érzetét, miközben különböző mozdulatokkal kísérletezel. Sokszor lee fogod ejteni eleinte, így érdemes szőnyegen gyakorolni.
Légy türelmes, és próbáld újra! Idővel mind a kézben lévő izmok, mind az agy idegsejtjei finomhangolják magukat a pontosság és a kontroll növelése érdekében.
Próbáld meg nem nézni a kezedet közben, hanem az érzetedre, a belső egyensúlyodra figyelni.
Ahogy a mozgás simábbá válik, érdemes lehet növelni a kihívást azáltal, hogy irányt változtatsz, vagy próbálsz távolságot tartani a golyók között, hogy többé ne koccanjanak össze. Ehhez nagyobb koncentrációra, több erőre és a kéz mélyebb nyújtására van szükség. Ha ez már simán megy, gyakorolhatod a nehezebb vagy nagyobb golyók használatát.
A variációknak csak a képzeleted szab határt:
próbáld meg a golyókat egymásra húzni, vagy akár fordítsd lefelé a tenyeredet, miközben ugyanezeket a gyakorlatokat gyakorolod. Megpróbálhatod gyorsabban mozgatni anélkül, hogy elveszítenéd a mozgás kecsességét vagy simaságát, vagy gyakorolhatsz egyszerre mindkét kézzel, 4 golyóval koordinálva a mozdulatokat balra és jobbra. Vannak, akik egy kézben három vagy több golyóval is tudnak különleges gyakorlatokat, de ehhez idő és nagy rutin kell.
Taicsi golyó néven is ismert
Kínában sokan használják Taichi gyakorlataik során, de néha az utcán, várakozás, vagy menet közben is forgatják.
Kezdetben valószínűleg minden figyelmedet megköveteli a gyakorlat, de ahogy fejlődsz, kísérletezhetsz az éberség egy elemének beépítésével a mozgásodba. Ugyanúgy, ahogy egy mantra vagy csengő a kezedben lévő golyók ismétlődő mozgása lehorgonyozhat a pillanatban. A Csikung golyós gyakorlat megnyugtathatja és megnyugtathatja az elmét, lehetővé téve, hogy lelassíts és elengedd a szorongó gondolatokat.