Hindu, indiai tudástár

Durga istennő a hindu mitológiában

Durga istennő a hindu mitológiában

Valószínűleg a hinduizmus az egyetlen vallás, amely a legfőbb istent női formával is azonosítja. Durga, a hatalmas női istennő, akit a hindu szövegek anyának neveznek.

Indiában, a hindu mitológiában Durga a harcos anyaistennő, akinek vad formája a "megközelíthetetlen". Neve szó szerint azt jelenti: "áthatolhatatlan", "legyőzhetetlen, támadhatatlan". Rokon a durg szóval, amely "erődítményt, valami nehezen legyőzhetőt vagy áthatolhatót" jelent.  Durga az istenek teremtés rendjének őrzője a fenyegető démonokkal szemben. Gyakran Siva saktijaként, a kegyetlen és védelmező megnyilvánulásaként van jelen a mitológiában. 

Valószínűleg a hinduizmus az egyetlen vallás, amely a legfőbb istent női formával is azonosítja. Durga, a hatalmas női istennő, akit a hindu szövegek anyának neveznek, nyomatékot ad annak, hogy a női forma is ugyanolyan fontos, mint a férfi.

Durga ábrázolása

 

DURGA SZOBROK

 

Gyönyörű nőként ábrázolják, vad oroszlánon vagy tigrissen lovagolva. Ez mutatja, hogy korlátlan hatalommal rendelkezik, és azt az erény védelmére és a gonosz elpusztítására használja.  

Devi Durga istennőt nyolc kézzel különböző fegyvereket hordozó, harcos nőként ábrázolják, vagy mudrákat (szimbolikus kéztartásokat) tesz, amelyek az ő tanításait képviselik.

Gurga istennő kezeinek jelentése

• Az első jobb felső keze a kötelesség/igazságosságot szimbolizálja. El kell végeznünk kötelességünket/felelősségünket az életben.

• Az első bal felső kezében lévő kagyló a boldogságot szimbolizálja. Boldogan és jókedvűen kell teljesítenünk kötelességünket, nem pedig haraggal.

• A kard a második jobb alsó kezében a zavar felszámolását szimbolizálja. Meg kell tanulnunk megkülönböztetni és felszámolni gonosz tulajdonságainkat.

• Az íj és a nyíl a második bal alsó kezében azt jelenti, hogy amikor nehézségekkel szembesülünk életünkben, ne veszítsük el jellemünket.

• Lótuszvirág a harmadik bal alsó kezében azt jelenti, hogy a világban kell élnünk a külvilághoz való kötődés nélkül. Ahogy a lótuszvirág is a sáros vízben marad, mégis mosolyog, és másoknak ajándékozza szépségét. Ez az egyetlen módja annak, hogy elnyerjük az Ő áldásait.

• A harmadik jobb alsó keze az odaadást szimbolizálja. Bármit is teszünk életünkben, szeretettel és odaadással tesszük, és elfogadjuk az eredményt.

• A negyedik bal alsó keze a bátorságot szimbolizálja. Bátornak kell lennünk ahhoz, hogy felszámoljuk gonosz tulajdonságainkat, és szembenézzünk az életünk kihívásaival.

• A negyedik jobb alsó kéz a megbocsátást és az Ő áldásait szimbolizálja. Meg kell bocsátanunk magunknak és másoknak a hibákért és/vagy az általunk okozott sérüléseket.

Durgának számos formája van.

Mahakaliként, a sötétség istennőjeként Rakhtbeej vérét issza, hogy megakadályozza új démonok születését a démon vérének minden cseppjéből.

Chamunda formájában megöli a démonokat.

Kaushikiként, a sötét színű istennőként megöli Shumbha és Nishumbha ikerdémonokat.

Parvatiként tökéletes feleség tele szeretettel és odaadással a férje iránt.

Durga és Mahisaszura története

Durga legnagyobb győzelmét a bivalydémon, Mahisaszura felett aratta. Mahisaszura Brahmától olyan hatalmat kapott, amellyel bármilyen férfi erővel szemben győzedelmeskedhetett. Mahisaszura ezt a hatalmat kihasználva rettegésben tartotta a földet és a mennyben és az alvilágban is kaoszt okozott. Se ember, se isten nem tudta megállítani tombolását.

Ekkor Siva a feleségét, Parvatit kérte meg, hogy vállalja el a női harcos istennő szerepét, és győzze le a démont. Parvati elfogadta a feladatot, és az istenek új erőkkel ruházták fel, így vette fel a Durga nevet. Durga soha nem született meg vagy nem lett megteremtve, hanem isteni energiából formálódott. Durga és Mahisaszura több legendában is megmérkőzik egymással, és Durga végül legyőzi a démont.

 

A cikkhez használt források

Durga Devi - The Universal Mother

indiacurrents

Helmut von Glasenapp Az öt világvallás

Storm: Keleti mitológiaiak