Gyökércsakra útmutató

A gyökércsakra az életünk legmélyebb alapjait képviseli: a túlélés, biztonság és megalapozottság érzését.
Gyökércsakra – Muladhara
Ez az a belső „gyökér”, amelyhez minden más energiánk kapcsolódik. Ha instabilnak, szorongónak vagy elveszettnek érezzük magunkat, az gyakran e csakra kibillenésére utal.
Energiája másként nyilvánul meg férfiaknál, mint nőknél – bár az alapvető szerepe mindkét nemnél ugyanaz: a fizikai lét biztonságának, stabilitásának és belső erőforrásainak központja.
A csakrák sorában ez az első, ez helyezkedik el a legmélyebben.
Elhelyezkedése: A gerinc töve, a gát tájékán
Színe: Vörös
Kulcsszavai: Stabilitás, biztonság, fizikai jelenlét
A gyökércsakra szimbóluma:
Gyógyító illatai, füstölők, aromaterápiás dolgok:
Tömjén, szantál, pacsuli, rozmaring
A gyökércsakrához tartozó kövek, ásványok:
Hematit, fekete turmalin, vörös jáspis, lávakő
A nők gyökércsakrája
A nők számára, akik egyszerre próbálnak helytállni családban, munkában és önmaguk megvalósításában, különösen fontos, hogy ez az energia központ stabil és védelmező legyen. A gyökércsakrával való munka segít újra összekapcsolódni a Föld támogató erejével – és saját belső erőnkkel.
A férfiak gyökércsakrája
A férfiak számára a gyökércsakra a belső erő, biztonság és stabilitás alapja – ez az a belső pillér, amely meghatározza, hogyan állnak a világban, mennyire érzik magukat céltudatosnak, és képesek-e felelősségteljesen jelen lenni a saját életükben és másokéban.
Ez az energia központ támogatja a fizikai erőt, a kitartást, a határozottságot és a bátorságot – mindazokat a minőségeket, amelyek egy férfi archetípusához tartoznak. Amikor kiegyensúlyozott, a férfi nyugodt, magabiztos, megbízható, és képes „tartani a teret” – önmagának és a körülötte élőknek is.
A gyökércsakra betegségei, tünetei
A gyökércsakra (Muladhara) a fizikai és energetikai test legalapvetőbb központja, amely a túléléshez, a biztonsághoz és a stabilitáshoz kapcsolódik.
Testi szinten a gerinc alsó részéhez, a keresztcsonthoz, a lábakhoz (általában a csontokhoz is) , a végbélhez, a vastagbélhez, a húgyhólyaghoz, a prosztatához és a mellékvesékhez kapcsolódik. Szoros összefüggésben áll az immunrendszerrel és vérképzéssel.
Ha a gyökércsakra alulműködik,
az illető gyakran érezheti magát szorongónak, instabilnak, mintha nem lenne „helye a világban”. Jellemző lehet a túlzott félelem, önbizalomhiány, valamint az élet alapvető területein (anyagiak, munka, otthon, egészség) való bizonytalanság.
Az immunrendszer ilyenkor legyengülhet, gyakori megfázások, fáradékonyság, krónikus kimerültség, emésztési panaszok, székrekedés is utalhatnak erre. A fizikai test „elbizonytalanodik”, nincs megtartva, ami akár derék- vagy lábfájdalmakban, izomgyengeségben is megnyilvánulhat.
Túlműködés esetén
a gyökércsakra túlzottan „lehúz”: az ember túlságosan anyagias lesz, görcsösen ragaszkodik a biztonsághoz, a pénzhez, a kontrollhoz. A személyiség merevvé válhat, nehezen viseli a változást, és dühkitörések, agresszív viselkedés is előfordulhat. A test ilyenkor túlfeszülhet – izomgörcsök, gyulladások, aranyér, medencei problémák és prosztatapanaszok is kialakulhatnak.
A gyökércsakra harmonizálása
segít visszatérni egy olyan belső állapothoz, ahol biztonságban, földelve érezzük magunkat – és ezáltal testünk is újra harmóniába kerülhet. Segíthet egy finom füstölő illat, vagy a a kertészkedés, az erőkifejtést igénylő sportok, de a szabadban, a földön végzett bármilyen más tevékenység is.
A hozzá illő hangtál
A gyökércsakrához kapcsolódó hangtálak általában mély, rezonáns hangú, nagy méretű tálak, melyek erőteljes rezgéseikkel segítik a test fizikai megalapozását és a belső stabilitás helyreállítását – léteznek olyan különleges hangtálak is, amelyekbe szó szerint bele lehet állni, így az egész test átjárhatóvá válik a gyógyító rezgések számára.
A hangtálterápiák során gyakran együtt kezelik az alsó két csakrát – a gyökér- és a szakrális csakrát –, mivel ezek szorosan összefonódnak a testi és érzelmi alapbiztonság érzésével.