mála számlálókat úgy tervezték, hogy elősegítsék és számolják a nagyszámú mantra ismétléseket. Sok tibeti és a vajrayana hagyományban a mantrák pontos nyomon követése a gyakorlási módszer része, amely sokféle szinten működhet. Régen nem volt más, évezredek óta bevált dologról van szó. 


A mantrák nyomonkövetésének és számlálásának számos módja van, ideértve a papírra írást, fadarabra, vagy kőre vésést, illetve a gyakorlóhelyen a régi szerzetesek kis kövecskéket raktak egymás mellé. A modern stílusú kattintószámláló használata pár éve jött divatba, de az utóbbi időben okostelefonra létezik már letölthető malaszámláló app is. De most maradjunk a hagyományos buddhista mantraszámolási módszernél.


A malaszámláló részei 


Egyes  málákon, minden egyben van a könnyebb követés és a pontos számolás érdekében. De lehet nálunk külön malaszámolót is venni, amely bármelyik meglevő málával használható. Csak akkor van értelme, ha komolyan gyakorol, ez nem dísz lógó a málán, hanem segédeszköz. Ha nincs számláló, az sem baj, nem kell feltétlenül.


A mála számláló 2 részből áll a vadzsra oldal és a csengő oldal.


Ha jól megnézzük, a két számláló vége kicsit más. Mindegyik részen 10-10 kis gyöngy van. Ezen a képen a felső a csengő, az alsó a vajra.


Így számolunk a tibeti buddhista málán


Száznak számít egy teljes 108 szemes mala kör, amelyben egy mantrát mondanak. A további nyolc gyöngy a mantrázó  „pufferzónája” az egyszerű tévedésekhez, hiszen senki sem tökéletes. Kezdőknek mondjuk: a guru szemet és a sztúpa szemet sosem számoljuk. 


Ha van osztószem a málán, arra is mondunk mantrát, de akkor 111 lesz a százból, a plusz három felajánlás a lények javára.


Amikor befejezte a mantrák egy ciklusát (száz mantrát), húzza fel az egyik számlálógyöngyöt egyik mala számlálóján (dorje oldal). A számlálón tíz kis gyöngy van, így tíz malakör ezer mantrát jelent. 


Ezután húzzuk vissza mind a tíz kis számlálógyöngyöt eredeti helyzetébe, és húzzunk el egy darab számlálógyöngyöt a másik mala számlálón (csengő oldal). Ez ezer elmondott mantrát jelent. Ha a csengő oldalon mind a tíz gyöngyöt elhúzta, akkor tízezer mantrát mondott.


Természetesen ezt nem egyszerre tesszük, akár több ülésen, meditációs alkalmon át folyik a számolás. Ha tart attól, hogy a számlálón két ülés között összecsúsznak a kis gyöngyök, akkor a számlálók dupla zsinórja között dugja át a végén levő vajrát és a csengőt, úgy tegye el a málát a zacskójába.


Minden egyes számlálási ciklusban (meditáción) ezzel az egyszerű, kis gyöngyös módszerrel akár tízezer mantrát is számolhat. 


Végül visszaállíthatja a mála számlálókat, és elkezdheti a gyakorlatot újra, vagy továbbléphet mestere tanítása szerint. Most szándékosan nem részletezzük ki, milyen gyakorlatokat, mantrákat mondunk így, ezt mindenki a közösségének tanításából tudja meg.