A hinduizmusban és az indiai kultúrában az elefántok a intellektuális erő és a szilárd, földhözragadt fizikai erő szimbólumai. Ez a hatalmas és erős állat  karizmatikus természete miatt a világ különböző kultúráiban erős jelképpé vált. Cikkünkben az indiai és távolkeleti vonatkozásait nézzük meg.

Mit jelképez az elefánt?

Az elefántok általában a bölcsességet, az erőt, a bátorságot, a hosszú életet, a  türelmet, a becsületet és a hatalmat szimbolizálják. összeállítottunk egy rövid ismertetőt a különböző keleti kultúrákban eltérő szimbolikájukról. Az elefántok visszatérő témát játszanak a buddhizmusban és a hinduizmusban, számos ismert.


Elefánt jelentése a buddhizmusban

A buddhisták számára az elefánt a szellemi erőt jelképezi. A dharma (Buddha tanításai) és a meditáció fontos elemei ennek a vallásnak. A szürke elefánt azt szimbolizálja, aki először tanulja a buddhizmust, akinek az elméje bármikor elszabadulhat és pusztítást végezhet. A fehér elefánt az irányítás alatt álló elmét jelképezi, amely rendkívül erős, és bármilyen akadály elpusztítására alkalmas.

Az elefántok fontos szerepet játszanak mind a buddhizmus eredetében. A bölcsességükről, intelligenciájukról és türelmükről híres elefántokat régóta a megvilágosodott Buddhával hozzák kapcsolatba, akinek tanításai (dharama) nyomán jött létre a buddhizmus. A szent szövegek Buddhát az elefánt megtestesítőjeként írják le - nyugodt, kiegyensúlyozott és éber. Mint egy elefánt, állítólag megfordult, hogy ahelyett, hogy a válla fölött nézett volna át, a háta mögé nézzen. Azt mondják, hogy mielőtt emberi alakban reinkarnálódott volna, Buddha sokszor élt elefántként.

Sokan úgy vélik, hogy Buddha az égből leszállt fehér elefántokból reinkarnálódott. A fehér elefántokat még ma is az isteni természettel és  királyi méltósággal hozzák összefüggésbe. Ritkaságuk miatt különösen nagy tisztelet övezi ezeket a lényeket.

Buddha anyja királynő egy fehér elefántról álmodott. A királynő úgy vélte, hogy ez a magasabb rendű lény tette lehetővé a terhességét, így hogy fia hatalmas vezető lesz. Ezt követően szülte meg Gauthama Sziddhárta herceget, aki elérte a megvilágosodást és akit ma a történelmi Buddhaként ismerünk.

Elefánt, mint titkos szimbólum a buddhista szövegekben

A Lótusz-szútra, a buddhizmus szent írása az elefántot "meditálónak" és "teljesen nyugodtnak" írja le. A szent szövegek a buddhista értékeket az elefánt fizikai tulajdonságaihoz kapcsolják: "a Dharma a hasában van", az agyarak a "nyugalmat", a nagy fej a "gondos megfontolást", a farok pedig a "magányt" jelképezi. 



A theraváda buddhisták úgy vélik, hogy a fizikai világot az érző lények belső energiája vagy karmikus tevékenysége hozza létre. Mivel az elefántok olyan bölcsek, sok buddhista úgy gondolja, hogy az elefántszimbólumok „fényességet” idézhetnek elő – a meditáció által követett tiszta lelkiállapotot. Buddha példabeszédeiben is felhasználta az elefántokat filozófiája tanítására. Az elefántok életmódját választotta: az elefántok, különösen a nőstények, hűségesek vezetőjükhöz és családjukhoz; csak akkor folyamodnak fizikai agresszióhoz, ha védekezéshez szükséges; általában nyugodt, türelmes hallgatók. Ez hasonlít arra a meditatív állapotra, amelyet a buddhisták a passzív, reflektív tanulás érdekében megtestesítenek. Emberek, akik elkötelezettek a megvilágosodás felé.

... Buddha arról is beszélt, hogy a hím elefántok hajlamosak a magányt keresni az erdőben. Buddha azt mondta: „A bolonddal nincs társaság; járjon az ember egyedül, ne tegyen rosszat, kevés kívánsággal, mint az elefánt az erdőben”. A buddhista szerzetesek és apácák továbbra is távoli területekre vonulnak el. )

Az indiai mitológia elefántjai

Az indiai mitológiában gyakran ábrázolnak repülő elefántokat, és a fehér elefántot, Airavatát a legnagyobb tisztelet övezi. Négy agyara és hét ormánya van, és Indra hindu istent cipeli a hátán. Airavatáról azt is tartják, hogy hatalmában áll esőt hozni a földekre. Az indiai urakodók harci elefántokat is használtak hadjárataik során, így a mindent legyőző erő, a hadiszerencse jelképe is.

A bölcsesség szimbólumaként az elefántról azt mondják, hogy nem felejt és bölcsen éri el az öregkort. Az állatot ereje és hatalmas mérete miatt nagyra becsülik. 


, az elefántfejű, a legáltalánosabban imádott hindu istenség. A hívők úgy tartják, hogy ő képviseli a "tökéletes bölcsességet", és ő az "akadályok eltávolítója".

Szobra a templomok bejáratát díszíti, és a boltokban, irodákban, munkahelyeken is megtalálható. A követők Ganeshához imádkoznak, mielőtt egy új vállalkozásba kezdenek, mert úgy vélik, hogy eltávolítja a siker útjában álló akadályokat. Ő a tudás és a bölcsesség istene, így a gyerekek számára példakép a tanuláshoz. Ganésháról számtalan mese és történet szól a kicsik számára.

A fehér elefánt ritka állat, és megjelenése ma is isteni jelnek számít. Ez a legpozitívabb ismert állati szimbólum, amelynek nincs negatív következménye. 

Az elefánt szimbólum jelentése: erő, bölcsesség, magányosság, erős családi hűség és intelligencia. Felemelt ormánya védi a házat, szerencsét hoz és segít a jó energiákat és az egyensúlyt megtartani.