Szimbólumok

Védelem és szerencse, a sárkány szimbólum jelentése Keleten

Védelem és szerencse, a sárkány szimbólum jelentése Keleten

A sárkány szimbólum jelentése Keleten alapvetően pozitív. A sárkányok mindenütt jelen vannak Kelet-Ázsiában – a legendákban, a fesztiválokon, az asztrológiában, a művészetben, a nevekben és a vallásokban.

A sárkány jelképezi a jószerencsét Keleten és biztosítja egyszersmind a védelmet. A keleti sárkányok egész lényükben Egyiptom és Mezopotámia barátságos, védelmező sárkánykígyóinak felelnek meg, mintsem az európai mondák ártó szándékú, romboló fenevadainak.

Sőt Neked is segíthetnek a sárkányok, ha tudod a módját, miként kérd tőlük, például egy sárkányszoborral, vagy sárkánydíszes ékszerrel.

A sárkány az egyik legismertebb védelmező szimbólum 

A titkokkal teli, távoli Tibetben vagy Nepálban éppen úgy mindenfelé sárkányok vigyázzák a szellemi kincseket, mint Indiában, Indonéziában, Laoszban.

Kínában és Koreában

A sárkányok a mélyen tisztelt istenek közé tartoznak, hiszen Koreában az országot védi sárkány, Kínában pedig egyenesen az uralkodót jelképezte a sárkány, és a sárkányos díszítés használata különleges uralkodói kegynek számított.

Sőt, Kínában a császárok őse egy sárkány volt – hasonlóképpen, mint a magyar mondavilágban a Turul Álmos nemzetségének. Egy sárkánymintás kendő vagy sárkányszobor egyaránt jelképezi a jószerencsét, biztosítja a spirituális védelmet és ugyanakkor a gazdagság és kiválóság jelképe is.

A sárkány jelentése Keleten

A sárkány – és ebben minden távol-keleti kultúra egyetért – elsődlegesen spirituális lény, amely a bőséget, a sikert és a szerencsét jelképezi. A zöld vagy azúrkék sárkány a Feng Shui-ban a "négy őrző lény" egyike, az ősi keleti asztrológiában pedig a keleti égboltot uralja.

Az azúrkék sárkány a Kínában szorosan kapcsolódik a fa elemhez és a tavaszi évszakhoz. A kínai asztrológiában a sárkány az egyetlen legendás állat: a sárkány éve a negyedik a sorban, a nyúl éve után következik, a kígyó előtt.

A kínai sárkány tehát alapvetően egy mitikus állat, amely védelmezőként szolgálja az arra érdemeseket, de ennél sokkal több: a hatalom, az erő, a bölcsesség és a kedvező energiák szimbóluma.

Honnan ered a keleti sárkány?

A mitikus ősidőben a sárkányok az emberek között jártak, azaz szálltak, ha hihetünk a régmúlt tanítóinak. Egyaránt jelen voltak Indiában és Kínában, majd vándorútra indultak: India felől a nágák, Kína felől a longok, és együtt nyerték el az emberek bizalmát Tibetben, Nepálban, Koreában, Japánban és Indonéziában is.

Ha tudományosabb megközelítést szeretjük, akkor kiváltképp rácsodálkozhatunk, hogy a kínai sárkány képzete már az őskorban megjelent, és innen vették át a környező kultúrák, így a japán, koreai, vietnámi, ugyanakkor a kínaira az indiai kultúra gyakorolt kiemelt hatást – elég csak a csan/zen buddhizmusra gondolni.

Sárkányok Tibetben és Nepálban

Tibetben a sárkányok nem csupán mitikus érdekesség, hanem a tibeti élet és kultúra részei. A kínai buddhista művészek a sárkányt, mint a megvilágosodás szimbólumát vették át.

Sárkányok díszítik a templomok tetejét és kapuját, egyrészt őrzőként, másrészt a sárkány tisztaságot hozó erejét szimbolizálva. A legtöbb buddhista sárkányt gyakran ékszerrel a mancsában ábrázolják, ez Buddha tanítását jelképezi.

 

Szerző: Astraios