A népszerű, ám napjainkra meglehetősen giccses "integető szerencsehozó macskának" eredetileg egy lenyűgözően izgalmas valódi története van, melyet csak kevesen ismernek.


A közhiedelemmel ellentétben nem kínai.

A maneki-neko, más néven integető szerencsemacska története a 17. századra nyúlik vissza, és azóta az ázsiai vállalkozások egyik legnépszerűbb jellemzőjévé vált.

Ez a giccses dísz mindenütt megtalálható a kínai negyedekben és az ázsiai üzletekben szerte a világon, de ezek az aranyos kis szobrok egyáltalán nem kínaiak, hanem japánok.


Az integető macska legendája


A japánul maneki-neko -nak (szó szerint „integató macska”) elnevezett figura  legendája egy valódi  macskával kezdődik, amely a tokiói Setagaya Wardban található Gōtoku-ji templomban született az Edo-korszakban (1603–1868). A templom feljegyzései szerint a daimjó (elöljáró) Naotaka a solymászat során megmenekült egy villámcsapástól, amikor az apát kedvenc macskája figyelmeztette. Hálából az uralkodó a macskát a templom patrónusává tette, ahol azóta is saját szentélyében* tisztelik. 

*sinto szentély

Kép forrása    Gōtoku-ji templom Tokióban


A híres macskatemplom


Napjainkban Gōtoku-ji (gotokudzsi) nyugodt területét több ezer, különböző méretű, integető macskaszobor tarkítja. A látogatók eljönnek megnézni a fehér macskákat – és szerencséért imádkoznak. A szobrok megvásárolhatók a templomban felajánlásként bár sokan emléktárgyként viszik haza.


Kering egy másik történet is a szerencsemacska eredetéről


1852-ben egy Imadóban élő idős nő annyira szegény volt, hogy már nem tudta etetni kedvenc macskáját, és bánatában kénytelen volt elengedni. Azon az éjszakán a macska megjelent a hölgynek álmában, és így szólt: "Ha olyan figurákat készítesz, mint amilyen én vagyok, szerencsét hozok neked." 


A macska utasítását követve az öregasszony cserépcicákat készített, és elment a szentélybe, hogy eladja őket a kapuknál. A macska beváltotta ígéretét, és a kerámiafigurák hamar nagy népszerűségnek örvendtek, megmentve az idős asszonyt a szegénységtől.


kép forrása


A macskafigurák egyfajta közvetítők akik képesek arra, hogy a kétségbeesés és szorongás idején közvetítsék „segélykérésünket” a spirituális világnak.

Egy japán közmondás, szerint "ha megölsz egy macskát, az hét generáción át kísérteni fogja a családodat". Azon a népi hiedelmen alapul, miszerint a macskák bosszúállóak és hosszabb életűek mint az ember. Hisznek a macskák különleges erejében: vigyázz rájuk, és majd ők is vigyázni fognak rád. 


Napjainkra az integető macskaszobrok többféle formája ismert és mindnek más a jelentése


Legtöbbször egyfajta amulettként használják a pénz és a jólét vonzására. Éttermek és üzletek bejáratánál vagy ablakában található, ahol felemelt mancsával hívogathatja a vásárlókat.

Elhelyezésénél ügyelni kell arra, hogy az arca mindig előre és kifelé nézzen.


  • a legnépszerűbb arany formájú jólétet, pénzt vonz.

  • a kék színű macska a közlekedés biztonságáért

  • rózsaszín pedig azok számára, akik szerencsét keresnek a szerelemben


Jelentése attól függően is változik, hogy melyik mancsát emeli fel: 


  • a jobb mancs pénzt és szerencsét vonz
  • a baloldal barátságra és ügyfelekre hív. 

Az egyéb kiegészítői közé tartozik a ryō (ovális alakú, feliratos japán érme), amely a gazdagságot jelképezi, valamint a történelmileg valósághű kiegészítők, mint például az előke vagy a csengő, amelyek rámutatnak arra, hogy régen a japánok hogyan is gondoskodtak kedvenc macskáikról. 


Alig pár évtizede tettek szert világhírre

Elterjedésük összefügg a kínai üzletek és éttermek népszerűségével, illetve a japán és ázsiai popkultúra-divattal is.


Japánban az üzletekben és a vállalkozásokban a maneki-neko eredeti formájában még mindig látható, hogy hívja a vásárlókat. A macskákat évente szeptemberben is megünneplik, a Manekineko Fesztivál keretében.



Az eredeti cikket angolul.