Réges régen egy kereskedő nagy összeggel tartozott egy uzsorásnak, aki egy idősebb, rossz külsejű és rossz hírben álló fickó volt. Megtetszett az adósa szép, fiatal lánya.  Úgy döntött, hogy üzletet ajánl az elszegényedett apának: elengedi az összes tartozását, ha feleségül veheti a lányát.


A lány undorodott az uzsorástól, aki azt mondta, hogy nem kötelező hozzámennie, döntsön a szerencse.

Agyafúrt játékot talált ki: két kavicsot tesz egy zacskóba, egy fehéret és egy feketét.


A lánynak be kell nyúlnia a zsákba és ki kell választania egy kavicsot. Ha fekete, az adósságot eltörlik, de az uzsorás feleségül veszi. Ha fehér, az adósságot is eltörölnék és a lánynak sem kell hozzámennie, ha nem akar.

Az uzsorás lehajolt, gyorsan felkapott két kavicsot és a zsákba dobta.


Azonban a szemfüles lány észrevette, hogy bizony mind a kettő fekete.

Ezután az uzsorás nyájas hangon megkérte, hogy húzzon egyet.


A lánynak három választása volt:


Ne vegyen ki egy kavicsot se a zacskóból és menjen hozzá?

Vegye ki mindkét kavicsot a zacskóból, és vádolja meg csalással az uzsorást, aki megharagszik és behajtatja busásan a követelését?

Válasszon ki egy kavicsot - tudva, hogy biztos fekete, és áldozza fel magát apja szabadságáért?


De másképp tett:

Mélyen az uzsorás szemébe nézve kihúzott egy kavicsot a zacskóból, és mielőtt „véletlenül” ránézett volna, hogy milyen színű - ledobta a földre a többi kavics közé. Majd így szólt: 

„Ó, milyen ügyetlen vagyok! Sebaj, ha belenézel a zacskóba, hogy kivedd a megmaradt kavicsot, látni fogod, hogy melyik színűt választottam."


 A táskában maradt kavics nyilvánvalóan fekete volt, és mivel az uzsorás nem akarta a csalását leleplezni, végig kellett játszania a saját játékát. Úgy kellett tennie, mintha a lány által elejtett kavics fehér lett volna, így törölnie kellett apja adósságát és el kellett engednie mind a kettőjüket.


Tanulság:

Mindig több választás van, mint amennyi elsőre látszik.