A dzogcsen a tibeti buddhizmus nyingma irányzatában és a bön hagyományban egyaránt a leglényegibb tanítás, a kilencedik jármű. Alapvető tanításaiban és meditációs gyakorlataiban különösen mentes azoktól a másodlagos kulturális elemektől, amelyek gyakran megnehezítik a keletről érkező tanítások valódi megértését és gyakorlati alkalmazását mindennapi életünkben.
Tenzin Wangyal Rinpocse hozzánk, nyugati emberekhez szóló interpretációja amellett, hogy hű marad a bön dzogcsen eredeti tanításaihoz, képes azokat a nyugati olvasó számára szinte kézzelfoghatóvá tenni, feltárva a hagyományos szimbolika lényegi mondanivalóját. Ez a kézzelfoghatóság nyilvánul meg abban is, hogy a könyv az elméleti megközelítések tisztázása mellett olyan gyakorlati kézikönyvként is használható, amely a mester személyes jelenlétét ugyan nem pótolja, de a mindennapi életben rendkívül értékes támaszt képes nyújtani egy hiteles benső út bejárásához.
A könyvet elolvasva egy önmagában is teljes spirituális ösvény tárul fel előttünk, annak lehetősége, hogy korunkban is elérhető a teljes felébredés, a nagy tökéletesség, de ha ez mégsem valósulna meg, néhány lépést bizonyára tehetünk az irányába, amitől életünkben számtalan pozitív változás bontakozhat ki…