A nyakunk alsó részén – a pajzsporc alatt – található pillangó formájú, barnásvöröses színű, tömött, dudoros felszínű, kétlebenyes szerv a pajzsmirigy, melynek működését az adenohipofízis által termelt hormon, a TSH irányítja. Méretük a nők esetében nagyobb.
A pajzsmirigy által termelt két fontos hormon a tiroxin (T4) – vagy tetrajód tironin - és a trijód-tironin (T3), melyek fontos szerepet játszanak a szervezet egészének működésében. A T4 négy, a T3 pedig három jódatomot tartalmazó tirozin-alapú aminosav származék. Ezeket a pajzsmirigysejtek raktározzák a thyreoglobulin nevű fehérjéhez kötődve. Innen a szervezet igénye szerint a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) hatására a véráramra kerülnek. A pajzsmirigyünk kb. 10-20 % T3-at termel, de biológiai aktivitása 4-szer nagyobb, mint a T4-nek és az utóbbi a sejtekben T3-má alakul, mivel ez a biológiai hatást kifejtő forma.
Hormonjait testünk minden egyes sejtje felhasználja az anyagcsere szabályozására, beleértve az étvágyat, a hangulatot, a vérnyomást, energiaszintet, hatással vannak az idegrendszerre, szívműködésre, hőháztartásra, tápanyag-hasznosításra és a menstruációs ciklusra. Fokozza a mitokondriumok működését, aminek következtében nő az energiatermelés és az oxigénfogyasztás. Ennek következtében az előbbi működések zavarai megnyilvánulhatnak a pajzsmirigy nem megfelelő működése következtében.
A JÓD ÉS A PAJZSMIRIGY KAPCSOLATA.
Szervezetünk megbízható és kiegyensúlyozott működéséhez számos különféle tápanyagra van szüksége. Ezek egyik csoportja a biokatalizátorok, melyek legfontosabb szerepe a sejtek kémiai vezérlésében van. Ebbe a csoportba tartoznak a vitaminok és az ásványi anyagok. Ezek legtöbbje mindenki számára ismert, szervezetre gyakorolt hatásuk és fontosságuk köztudott. Vannak azonban olyan speciális anyagok – jellemzően mikroelemek – melyek hatása, szerepe kevésbé ismert. ilyen a jód is. Tehát a pajzsmirigynek hormonok termelődéséhez a szervezetnek jódra van szüksége.
Bár a jódból a szervezet megfelelő napi működéséhez csak nagyon kis mennyiség szükséges, a szervezet normális működéséhez mégi elengedhetetlen. Serkenti a növekedést, fokozza az anyagcserét, elengedhetetlen a csontosodási folyamatban és agyszövet fejlődéséhez. A pajzsmirigy a jódot a véráramból veszi fel, ezért lényeges, hogy a táplálékkal és az ivóvízzel megfelelő mennyiségben kerüljön a szervezetbe, mert a pajzsmirigy működését nagyban befolyásolja.
A magyar lakosság mintegy 80 %-ának elégtelen a jódbevitele, ami idővel súlyos következményekkel járhat. Ilyen káros következmény a pajzsmirigy alul működése – a tiroxin csökkent termelése –, aminek hatására az alapanyagcsere akár 50 %-kal is csökkenhet. Gyermekkorban ez törpenövést, szellemi visszamaradottságot eredményezhet, felnőttkorban a beszéd, a gondolkodás és a mozgás lassulását, a testhőmérséklet-csökkenését, valamit elhízást okozhat.
A WHO adatai szerint a jódhiány a Földön ma több, mint 2 milliárd embert érint, ennek harmada iskoláskorú, ami alátámasztja, hogy miért szenved egyre több ember pajzsmirigy-alulműködésben.
MIÉRT FONTOS, HOGY A PAJZSMIRIGYED RENDBEN LEGYEN?
A pajzsmirigy élettani feladata pajzsmirigy hormon termelése, amely szerepet játszik a szervezet teljes anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésbe, a szexuális működésben, az agyi működésben. Szinte nincs olyan szervünk, amely funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. A pajzsmirigy hormonok a szervezet valamennyi sejtjének aktivitását szabályozzák.
HOGYAN SZEDD A TIROGLAN KAPSZULÁT?
Ajánlott adagolás: Naponta 2 kapszula szedése javasolt, a nap bármely szakaszában, egyben vagy akár külön-külön. Amennyiben esetleg más Myrobalan gyógynövény komplexet is használsz, javasoljuk, hogy 25-30 perces eltéréssel vedd be őket, hogy mindegyiknek legyen ideje kifejteni a hatását. Az ajánlott mennyiségtől a panaszok erősségétől függően el lehet térni mindkét irányba. Amennyiben szükséges, úgy egyszerre két kapszula is bevehető. A TiroGlan folyamatosan szedhető, nem szükséges időközönként szünetet tartani.
HASIMOTÓ BETEGSÉG ESETÉN SZEDHETŐ? VAN JÓD A TIROGLAN-BAN?
A TiroGlan-ban található moszatok természetes jódot tartalmaznak, ezért Hasimotó betegségben szenvedők körültekintően járjanak el a szedésénél.
SZEDHETEM-E A TIROGLAN-T, HA VÉRNYOMÁS PROBLÉMÁM VAN?
A TiroGlan-ban található édesgyökér vérnyomás emelő hatásával kapcsolatban nem lehet egyértelmű kijelentést tenni. A termék ezt a gyógynövényt nagyon kis mennyiségben tartalmazza, így a vérnyomás-emelkedés csak az édesgyökérrel való nagyfokú érzékenység és/vagy rendszeres fogyasztás esetén jelentkezhet. Ez érdekes módon nem feltétlen függ össze a magas vérnyomással, mert van, aki magas vérnyomás mellett szedi és nem tapasztal semmi negatívat, van aki pedig normál vérnyomásnál igen. Ez az édesgyökérre való érzékenységtől függ. Viszont a TiroGlan tartalmaz vérnyomás-kiegyensúlyozó gyógynövényeket is, így a reakció teljesen egyéni lehet. Ezek a dolgok jellemzően az egyéni érzékenységen múlnak. Ennek ellenére a jogszabály szerint kötelezően fel van tüntetve a flakonon, hogy édesgyökér tartalma miatt magas vérnyomásúak részére túlzott fogyasztása nem javallott.
TERHESSÉG ESETÉN IS SZEDHETŐ A TIROGLAN?
Mivel a várandósság során a magzat az anyukától szerzi a számára szükséges pajzsmirigy hormonokat, így az alulműködés terhesség alatt fokozódhat. A a TSH, T3, T4 szintjét emiatt érdemes rendszeresen ellenőrizni.
CSAK AKKOR JAVASOLT A TIROGLAN SZEDÉSE, HA IGAZOLT A PAJZSMIRIGY-ALULMŰKÖDÉS? MERT EGYÉBKÉNT SZINTE MINDEN TÜNET STIMMEL.
Nem baj, ha van róla konkrét tudás, hogy mi a helyzet a pajzsmiriggyel, de nem szükségerűen kell orvosi lelet a készítmény használatához.
Próbálja meg napi két szemmel és figyelje meg a hatást, ha csökken vagy elmúlik akkor biztos, hogy van pajzsmirigy érintettség. Csökkentse le napi 1 szemre és nézze meg úgy a hatást! Ha kevés, akkor maradjon a két szem, ha elég egy szem, akkor felesleges két szemet szedni.
VÉRHÍGÍTÓ MELLETT SZEDHETŐ A TIROGLAN?
Igen, nyugodtan szedhető.