Buddha lábnyoma jelentése, Buddhapada

Buddhapada, Buddha lábnyomai, Buddha földi és tartós létezésének, megvilágosodott természetének és vallási tanításainak szimbóluma.
Buddha lábnyomának legendája
Úgy tartják, hogy különleges jelek jelentek meg ott ahol a Buddha lába ténylegesen érintette a földet. Egy legenda szerint a szimbólumok csodával határos módon jelentek meg, amikor egy nő örömkönnyei belecseppentek a történelmi buddha, (Gautama Sziddhárta), vagyis Shakyamuni Buddha lábnyomába a földön.
Mit jelent a Buddha lábnyoma szimbólum?
A lábnyom, mint szimbólum Buddha távollétét jelzi most, hogy belépett a nirvánába, és így emlékeztet a megszabadulásra. Jelentős buddhista szimbólum amely Buddha tényleges földi jelenlétére utal, mind az anyagi világtól való későbbi elszakadására
Buddha lábnyom, Gandhara kő relief Metropolitan múzeum
A Buddha lábnyoma ősi buddhista jelkép
Amikor a történelmi Buddhát emberfelettinek kezdték tekinteni, kialakult az az elképzelés, hogy bizonyos fizikai tulajdonságai eltérnek a hétköznapi emberekétől. Végül harminckét fő jelet (lakshanas) és nyolcvan kisebb jellemzőt (vyanjanas) írtak le a Buddha fizikai formájának megkülönböztetésére, bár a különböző szövegek (szútrák) leírásai és magyarázatai eltérhetnek.
Történelmileg honnan ered?
Az egyik legrégebbi buddhista szentélyben Vihár-ban
A buddhista művészet legkorábbi időszakában ( kb. a IV.- V. században), amikor Buddhát még nem emberi alakban ábrázolták, Buddha lábnyoma volt az egyik legszentebb szimbólum, amellyel személyes jelenlétét mutatták meg.
Érdekesség, hogy Gandharan régióban, ahonnan a történelmileg legrégebbi ember formájú Buddha ábrázolások származnak, Buddha lábnyomát ugyanúgy tisztelték, mint az alakos szobrokat.
Buddha lábnyomán belül további szimbólumokat találunk.
A triratna jel egy örömszimbólum, amelyben egy háromágú, w alakú elem felülkerekedik egy kör alakú virágmotívum és lótusz felett; a buddhizmus három ékkövét – a Buddhát, a buddhista tanításokat (dharma) és a gyakorlók közösségét (szangha) – szimbolizálja.
A talp közepén négy virággal (négy égtáj) körbevett kerék található.
A kerék (dharma-csakra) a Buddha tanításainak vagy a buddhista törvénynek a szimbóluma, mivel egy tökéletes körből semmi sem hiányzik. Ezenkívül Buddha tanításai behatolnak a tudatba, amikor a kerék forog, ezért mondják azt, hogy Buddha megforgatta a tan kerekét, vagyis tanított. Ezt ünnepeljük meg Cho Khor Düchen alkalmával, vagyis a a harmadik Tízmilliószoros napon.
Ez a kerékmotívum megfelel annak az ezerküllős keréknek, amelyről azt mondják, hogy Buddha harminckét kedvező fizikai jelének egyike, és amely a talpán és a tenyerén jelenik meg.
Ősi napszimbólum
A kerék indiában egy ősi Napszimbólum is, így többek között az erőt és a világosságot jeleníti meg
Lapos helyzetben a Buddha lábnyoma úgy van elhelyezve, hogy a lábujjak közvetlenül a hívek felé nézzenek, mintha a Buddha velük szemben állna. Amikor a falon látható, lábujjai felfele mutatnak.
Buddha lábnyomának jelentése a hangtálban
Ha a hangtálon találkozunk vele, akkor ha úgy állunk, hogy a talpunk pontosan illeszkedik a lábnyomokra, ez azt jelenti, hogy azon az úton indulunk, melyet ő mutatott számunkra. Ha pont fordítva, akkor azt jelenti, hogy szemben állunk vele és tudatban összeolvadva befogadja szívünk a tanításait, időzünk a végtelen térben.
(Források: Ausztrál Nemzeti Múzeum, MIHO gyűjtemény Momodani, Mapcademy India, metropolitan museum, Gandhara Oxford library)